وبلاگ

در نوشتن روزمه کاری چه چیزهایی را رعایت کنیم

در نوشتن روزمه کاری چه چیزهایی را رعایت کنیم

 

استخدام کرمان

در نوشتن یک روزمه کاری باید تمام مهارت‌هایی که دارید را در بر گیرد. در واقع حالت ایده‌آل این است که تمام مهارت‌های مورد نیاز برای یک موقعیت شغلی را در رزومه‌ بنویسید، اما اگر انجام این کار ممکن نبود، باید به دنبال راه‌هایی برای انعکاس مهارت‌های کلیدی خود باشید.

اکثر مهارت‌های کلیدی مورد نیاز برای استخدام در مشاغل مختلف، در یکی از این سه دسته جای می‌گیرند:

مهارت‌های قابل انتقال: مهارت‌هایی هستند که در یک حوزه خاص به‌دست آمده‌اند، اما در مشاغل مختلفی می‌توان از آنها استفاده کرد.
مهارت‌های مرتبط با شغل: این دسته از مهارت‌ها به یک حوزه خاص یا یک کار مشخص تعلق دارند و فراگیری آنها نیازمند تمرین یا آموزش دیدن است.
مهارت‌های تطبیقی: شناسایی این گروه از توانایی‌ها سخت است، زیرا بیشتر به ویژگی‌های شخصیتی یک فرد مرتبط است تا به آموزش و یادگیری.
حال برویم سراغ معرفی هر یک از این مهارت‌های کلیدی.

 

کار در کرمان

مهارت‌های کلیدی قابل انتقال
هر فردی دارای تعدادی از مهارت‌های قابل انتقال است، حتی اگر خودش از وجود آنها خبر نداشته باشد. حتی گاهی اوقات کارفرماها هم به وجود این مهارت‌ها در پرسنل خود اشاره نمی‌کنند، چرا که دوست ندارند کارمندان‌شان از ارزش توانایی‌هایی که در هر محیط کاری قابل استفاده است و ممکن است آنها را به خروج از یک شرکت ترغیب کند، باخبر باشند. در نوشتن روزمه کاری چه چیزهایی را رعایت کنیم

تعدادی از مهارت‌های قابل انتقال، اینها هستند:

خواندن و نوشتن و مهارت‌های مرتبط: به این معنا که قادر به خواندن درست و درک اطلاعات مکتوب باشید و در عین حال بتوانید به خوبی دسته‌ای از اطلاعات و معانی را به حالت مکتوب دربیاورید.
مهارت‌های کامپیوتری: توانایی کار با کامپیوتر و تسلط به نرم‌افزارهای رایجی مثل Office، از جمله مهارت‌های قابل انتقال است.
تجربه مدیریت: سابقه مدیریت فرد یا افرادی در گذشته هم جزئی از این نوع مهارت‌هاست.
مهارت‌های تجاری: توانایی سروکله زدن با اموری نظیر محاسبه گردش مالی و سود ناخالص و به طور کلی داشتن شم تجاری را هم از جمله مهارت‌هایی است که بسیاری از سازمان‌های خواهان استخدام، به دنبالش هستند.
سرعت عملکرد: توان انجام سریع امور و کار در شرایط ضرب‌الاجل شاید به درد هر شرکتی نخورد، اما جزء مهارت‌های قابل استفاده در بسیاری از شرکت‌هاست.
مهارت‌های کلیدی مرتبط با شغل
مهارت‌های مرتبط با شغل همان‌گونه که از اسمشان پیداست، مهارت‌هایی هستند که به طور تخصصی به درد یک شغل مشخص می‌خورند و بر خلاف مهارت‌های قابل انتقال، نمی‌توان همه جا از آنها استفاده کرد.

با ذکر چند مثال، بهتر می‌شود این توانایی‌ها را توضیح داد:

آجرچینی: هر جا ساختمانی در حال ساخته شدن باشد، به تخصص آجرچینی احتیاج است. در عین حال بعید است که صاحب این مهارت بتواند تخصصش را خارج از یک واحد ساختمانی در حال ساخت به کار بگیرد.
مهندسی مکانیک: توان کار با موتورها و تعمیر آنها یک مهارت مرتبط با شغل است.
مهارت‌های کلیدی تطبیقی
و اما برویم سراغ مهم‌ترین دسته توانایی‌ها. “مهارت‌های تطبیقی” ایده‌آل‌ترین مهارت‌هایی است که می‌توان در یک رزومه به آنها اشاره کرد. هنگام درج مهارت‌های تطبیقی در یک روزمه باید تصور دقیقی نسبت به شخصیت خودتان داشته باشید.

برخی از مهم‌ترین مهارت‌های تطبیقی عبارتند از:

کار گروهی: هر کسی توانایی نقش‌آفرینی در یک کار گروهی را ندارد. مهارت کار در کنار یک گروه یکی از مهارت‌های مهم تطبیقی است که بسیاری از افراد شاغل به دنبال کسب آن هستند.
وفاداری: اگر برای مدتی طولانی شغلتان را حفظ کرده‌اید و در تمام فراز و فرودها در محل کارتان باقی مانده‌اید، شما دارای یک مهارت تطبیقی کلیدی به اسم “وفاداری” هستید.
مثبت‌اندیشی: مثبت‌اندیشی یعنی دیدن نیمه پر لیوان. کارفرمایان تمایل شدیدی به جذب افراد مثبت‌اندیش دارند و کار کردن با پرسنل منفی‌باف حذر می‌کنند.
خلاقیت: بعضی از سازمان‌ها حاضرند برای استخدام افراد خلاق، التماس کنند! اگر شما نقاشی می‌کنید، دستی بر آتش موسیقی دارید یا حتی سخنور طنازی هستید، نشان از خلاقیت شما دارد.
سازگاری: انعطاف‌پذیری و توان تطابق با شرایط در یک محل کار در طول زمان، مهارتی است که همه ما به آن احتیاج داریم. بنابراین به هیچ عنوان این قابلیت مهم را نادیده نگیرید.
استقامت: قابلیت مدیریت کردن بحران‌ها و مشکلات و توان تشخیص راه حل آنها، از جمله مهارت‌های کلیدی مورد نیاز برای هر سازمانی است.
“مهارت‌های تطبیقی” به دلیل نداشتن ارتباط مستقیم با شرایط مورد نیاز برای یک احراز یک شغل، ممکن است کم‌اهمیت‌ترین نوع مهارت‌ها به نظر برسد، اما عموماً همین دسته از مهارت‌هاست که باعث تمایز شما از دیگر گزینه‌های جویای کار خواهد شد.

یادتان همیشه به مهارت‌ها و قابلیت‌های خودتان افتخار کنید و به تک‌تک آنها به عنوان راهی به سوی پیشرفت کاری نگاه کنید

دیدگاهتان را بنویسید