وبلاگ

استرس مصاحبه شغلی و راه های غلبه بر آن چگونه است

استرس مصاحبه شغلی و راه های غلبه بر آن چگونه است

استرس مصاحبه شغلی و راه های غلبه بر آن

آیا تا به حال در حین مصاحبه کاری استرس و اضطراب را تجربه کرده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است، نگران نباشید. شما تنها کسی نیستید که در حین مصاحبه از استرس زیاد، دست و پایش را گم می‌کند. ما به خوبی می‌دانیم که استرس مصاحبه شغلی می‌تواند زندگی را دشوار کند و حتی شانس به دست آوردن آن شغل را نیز از بین ببرد.

اما خوشبختانه، با درک این موضوع که داشتن استرس در مصاحبه شغلی می‌تواند به عملکرد بهتر در مصاحبه شغلی منجر شود و با کمی تمرین خواهید توانست استرس مصاحبه شغلی را به خوبی مدیریت کنید.

در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت استرس مصاحبه شغلی و راه های غلبه بر آن چگونه است و طی مصاحبه، مسئولان استخدام را تحت تاثیر قرار دهید.

تیپ مناسب برای مصاحبه کاری چگونه است

 

استخدام کرمان

۱. آمادگی زیاد برای مصاحبه

در روزهای قبل از مصاحبه، تا می‌توانی درباره شرکت اطلاعات کسب کن. به وب‌سایت شرکت برو. نظر وبلاگ‌نویسان را درباره سازمان، برنامه‌ها و چالش‌هایش بخوان. اگر با کلمات تخصصی مواجه شدی، تعجب نکن. اهالی کسب‌وکار دوست دارند از این کلمات استفاده کنند. به مرور با کلمات آشنا می‌شوی. لیستی از سوالاتی را که قصد داری بپرسی آماده کن، درباره جایگاه شغلی، زمان‌بندی کار و سایر موضوعات.

۲. آماده کردن وسایل مورد نیاز از شب قبل

در جلسه مصاحبه باید یک دفترچه، خودکار سالم و چند کپی از رزومه‌ات را به صورت پرینت شده به همراه داشته باشی. در دفترچه، سوالاتت را بنویس، به همراه آدرس و تلفن شرکت یا مسوول مصاحبه (که اگر گوشی تلفنت به هر دلیلی خاموش شد، از مصاحبه جا نمانی). لباست را نیز آماده کن. لباس مصاحبه باید رسمی باشد (میزان رسمی بودن بستگی به سازمان مربوطه دارد).

۳. برنامه‌ریزی

درست مثل وقتی که می‌خواهی به یک سفر درون‌شهری بروی، برای مصاحبه هم باید برنامه‌ریزی کنی. هر مسافری به‌خوبی می‌داند که برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند استرس روز سفر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. یک برنامه زمانی تعیین کن، از لحظه‌ای که بیدار می‌شوی تا زمان بازگشت به خانه. لیستی از کارهایی که باید طی روز مصاحبه انجام دهی، تهیه کن. یکی از کارها این است: «خاموش کردن موبایل هنگام حضور در جلسه.»

۴. شناسایی موقعیت مکانی سازمان

یک یا چند روز قبل از مصاحبه، به محل سازمان مربوطه برو تا ببینی دقیقا کجاست و چقدر طول می‌کشد به آنجا برسی. اگر با ماشین خودت می‌روی، فکر جای پارک را هم بکن. هیچ چیزی را به شانس نسپار. کارهای دقیقه‌ نودی می‌توانند استرس را افزایش دهند.

۵. حاضر شدن زودتر از موعد مقرر در سازمان

بهتر است ۱۵ یا ۲۰ دقیقه زودتر از موعد مقرر در سازمان حاضر شوی. خیلی دلسردکننده است اگر دقیقا به موقع به سازمان برسی و منشی بگوید: «مصاحبه‌ها در یک ساختمان دیگر انجام می‌شوند که با اینجا چند کیلومتر فاصله دارد!» وقتی زودتر به سازمان می‌رسی، به اندازه کافی زمان داری تا کارکنان، فروشندگان یا مشتریان را بشناسی و با نحوه تعامل آنها با یکدیگر آشنا شوی. آیا در این شرکت همه خوشحال و راضی به نظر می‌رسند یا همه چیز سیاه و ترسناک است؟

۶. مشاهده جزئیات

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش استرس، مشاهده جزئیات در جلسه مصاحبه است. به محوطه شرکت، معماری ساختمان و نحوه تزئین آسانسور با دقت نگاه کن. هر چه که می‌بینی، می‌شنوی یا تجربه می‌کنی در ذهنت یادداشت کن. دقت کن که منشی چگونه به تو خوشامد می‌گوید یا مسوول مصاحبه چگونه گفت‌وگو را آغاز می‌کند.  دقت به جزئیات به تو کمک می‌کند تا صدای منتقد درونت را که به شدت مخرب است نشنوی. هر چه بیشتر به جزئیات پیرامونت دقت کنی، دیگر وقت نمی‌کنی از خودت انتقاد کنی.

۷. تحرک بدنی

اگر به شدت احساس هیجان می‌کنی و هنوز چند دقیقه تا مصاحبه مانده، می‌توانی از ساختمان بیرون بروی و با سرعت در محوطه پیاده‌‌روی کنی.  هدف از این کار این است که کمی به بدنت تحرک بدهی و تمرکزت را از ذهنت به بدنت معطوف کنی. این کار اعصابت را آرام می‌‌کند. قبل از اینکه به عرق کردن بیفتی، دست از پیاده‌روی بردار.

۸. یادداشت‌برداری

خیلی‌ها معتقدند که یک راه فوق‌العاده برای کاهش استرس مصاحبه، یادداشت‌برداری است. اگر حین صحبت‌های مسوول مصاحبه، سوالی برایت پیش آمد، آن را بنویس. مشاهداتت و هر فکری به ذهنت رسید را یادداشت کن. یادداشت‌برداری همچنین کمک می‌کند تا علاوه‌بر یادآوری جزئیات مصاحبه، بیشتر روی گفت‌وگوها تمرکز کنی و کمتر عملکرد خودت را زیر سوال ببری.

۹.بودن در لحظه

هر کسی که در مصاحبه حاضر می‌شود به خوبی می‌داند که غرق شدن در افکار و زیر سوال بردن خود در جلسه مصاحبه تا چه حد می‌تواند به اعتبار فرد لطمه بزند. گاهی در جلسه مصاحبه حضور داری اما ذهنت جای دیگر و در حال گفت‌وگو با منتقد درونت است. در این مواقع بهتر است او را نادیده بگیری و در دلت به او بگویی که به صحبت‌هایش اهمیت نمی‌دهی. سپس به مکالمه‌ات با مسوول مصاحبه ادامه بده.

۱۰. از خندیدن به خودت نترس

ورزشکارانی که در المپیک حاضر می‌شوند، می‌گویند: «حضور در این مسابقات برای من یک افتخار است اما مسابقه، فقط یک روز است. من قبل از ورود به المپیک هم زندگی فوق‌العاده‌ای داشتم.» حضور در مصاحبه مثل حضور در المیپک نیست. بهتر است برای کسی کار کنی که بتواند از استرس‌ها و ترس‌های تو در جلسه مصاحبه چشم‌پوشی کند. اگر اتفاق خنده‌داری افتاد، می‌توانی بخندی. می‌توانی حتی به خودت بخندی. گارد نداشته باش. درست است که مصاحبه یک موقعیت کاملا تصنعی است اما زمانی می‌توانی قدرتمند جلوه کنی که خود واقعی‌ات باشی.

دیدگاهتان را بنویسید